ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
 
آموزش 504 کلمه مهم انگلیسی با پیامک
دستبند مغناطیسی پاوربالانس
دستبند مغناطیسی پاوربالانس
دفع حشرات و حیوانات موذی
دفع حشرات و حیوانات موذی
تبلیغات  چاپ   کمينه 

 

کلوب ایرانیان در جهان

طبقه بندي مقالات  چاپ   کمينه 
      

مقالات و مطالب مفيد  چاپ   کمينه 
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 7007 تعداد امتیازدهی:  10   (Article Rating)


آشنائی با آزمایشهای پیش از زایمان

در این مقاله توصيه‌هاي دکتر شيرين نيرومنش به مادران و انواع  آزمايش‌هاي پيش از زايمان آشنا شويد....


اگر شما جزو آن گروه از زوج‌هايي هستيد که در هر سن و سال براي باردار شدن‌تان برنامه‌ريزي داريد، به‌طور قطع به اهميت مشاوره پيش از بارداري و ضرورت چکاپ کامل خود پيش از باردار شدن پي برده‌ايد. اما آيا تا به حال نام تست‌هاي پره‌ناتال را شنيده‌ايد و آنها را مي‌شناسيد؟ ما گفتگويي با دکتر شيرين نيرومنش، متخصص زنان و نازايي، فلوشيب پريناتولوژي (طب مادر و جنين) و استاد دانشگاه علوم‌پزشکي تهران ترتيب داديم که نه تنها با اين تست‌ها آشنا شويم بلکه ضرورت انجام هر کدام را هم متوجه شويم...


سلامت : آزمايش‌هاي پره‌ناتال چه آزمايش‌هايي هستند؟
اين آزمايش‌ها را از زماني که حاملگي شروع مي‌شود يعني به محض عقب افتادن سيکل قاعدگي ماهيانه بايد انجام داد. انجام اين تست‌ها به منظور تشخيص زودرس مشکلات جنين است تا اگر مشکلي وجود دارد، به درمان جنين در داخل شکم مادر بپردازيم. اين آزمايش‌ها، از آزمايش و بررسي‌هاي ساده تا انواع تخصصي ادامه دارد. يعني شامل معاينات باليني شرح حال کامل است مانند: گرفتن فشارخون، وزن بيمار، سابقه بيماري يا جراحي‌هاي او، داروهايي که مصرف مي‌کرده، اينکه آيا قبلا سابقه تزريق خون داشته يا نه و... سپس يک آزمايش خون براي بررسي گلبول‌هاي قرمز و کم‌خوني احتمالي مادر و يک آزمايش ادرار به عمل مي‌آيد. اوره و کراتينين خون و فاکتورهاي ادراري بررسي مي‌شود و کشت ادرار صورت مي‌گيرد.
سلامت : اگر کسي سابقه مشکل ادراري و کلا هيچ علامتي نداشته باشد باز بايد آزمايش ادرار بدهد؟
بله، اين بررسي لازم است چون خود حاملگي زمينه عفونت را به دليل تغييرات هورموني فراهم مي‌کند. اين بررسي‌ها، به علاوه تعيين گروه خوني و RH يعني مثبت يا منفي بودن گروه خون و همچنين بررسي از نظر هپاتيت در همه بايد انجام شود ولي گروه‌هايي هستند که پرخطر محسوب مي‌شوند مانند مبتلايان به فشارخون، ديابت، آنها که سابقه زايمان قبلي نوزادي با وزن بالا براي مثال 5/4 کيلو را داشتند يا مرگ جنين داخل رحمي داشتند و يا سن بالايي دارند که نيازمند پيگيري و بررسي بيشتر هستند.
سلامت : پيش از اينکه به ادامه بحث بپردازيم، لطفا براي کساني که نمي‌دانند تعيين گروه خوني چه اهميتي دارد و ميزان اهميت اين تست را مي‌خواهند، توضيحي دهيد.
اهميت اين بررسي تا آنجاست که گاهي خانم‌ها هفت- هشت بار حاملگي ناموفق را تجربه مي‌کنند و يا نوزادشان را از دست مي‌دهند چون همين چکاپ ساده و بررسي آن را انجام نداده‌اند. اگر مادري با هر نوع گروه خوني داراي RH منفي باشد، بايد گروه خوني شوهرش تعيين شود. در صورت مثبت بودن شوهر، فقدان تجانس RH اتفاق مي‌افتد و بايد تحت نظر باشد و حتي اگر هيچ‌گونه مشکلي در طي حاملگي نداشت، در حدود هفته 28 تا 32 بارداري آمپول روگام تزريق کند و حتما پس از زايمان هم آن را بزند. اين خانم‌ها اگر به هر دليلي مانند ضربه به شکم دچار لکه‌بيني و خون‌ريزي شوند يا تست تشخيصي خاصي (مانند نمونه‌برداري از مايع آمنيوتيکي يا بيوپسي جفت که بايد سوزني وارد شکم او کنيم) انجام دهند بايد حتما براي پيشگيري آمپول مزبور را تزريق کنند. کساني که همين کار ساده را انجام نداده‌اند، درمان بسيار سخت و تخصصي تزريق خون به جنين داخل شکم را بايد انجام دهند. اين کار تنها در دو مرکز در ايران انجام مي‌شود. يکي از آنها بيمارستان ميرزاکوچک‌خان است. گاهي هفت يا هشت بار تحت سونوگرافي، از راه رگ بند ناف يا به داخل شکم جنين خون تزريق مي‌کنيم، به اين اميد که او بتواند زنده متولد شود.
سلامت : سونوگرافي هم يکي از بررسي‌هاي پره‌ناتال است؟
بله، به‌طور وسيع از اين تست بهره مي‌گيريم. وضعيت جنين، چندقلويي، سن حاملگي و خيلي از نقايص جنيني را با سونوگرافي معلوم مي‌کنيم. براي مثال اگر جنين نقصي در جدار شکم دارد و کبد يا اندام داخل شکمي، در خارج از بدنش باشد با سونوگرافي قابل تشخيص است. مهم‌تر از اينکه در هفته 11 تا 14 بارداري توصيه مي‌کنيم همه بررسي‌ سونوگرافي براي تشخيص نشانگان داون را انجام دهند. (در شهرهاي بزرگ امکان بررسي وجود دارد) اين سونوگرافي بسيار تخصصي است و تنها ده تا دوازده نفر از متخصصان مهارت انجام اين سونوگرافي را در سطح تهران دارند. با اين بررسي، ضخامت پشت گردن جنين و همچنين استخوان بيني او بررسي مي‌شود. در موارد مشکوک به نشانگان داون يا منگوليسم استخوان بيني جنين در سونوگرافي ديده نمي‌شود و ضخامت پشت گردن‌اش افزايش پيدا مي‌کند. همراه با اين سونوگرافي يک آزمايش خون خاص هم مي‌گيريم که به بررسي پروتئين مخصوصي درخون مادر مي‌پردازد. آزمايشگاه خاص (حداکثر يک يا دو مرکز در تهران داريم) برنامه کامپيوتري مخصوصي دارد که با مراکز معتبر دنيا مرتبط است و ميزان آن فاکتور و سن مادر را وارد مي‌کند، تا خطر نشانگان داون مشخص شود. براي آنهايي که در گروه پرخطر باشند، تست بررسي سلامت جنين يعني آمينوسنتز انجام مي‌شود. براي خانم‌هاي بالاي 40 سال از همان ابتدا و در حوالي هفته 15 بارداري تست آمينوسنتز را توصيه مي‌کنيم.
سلامت : مايع آمينوتيک را که جنين در آن غوطه‌ور است چه‌طور بررسي مي‌کنيد که سلامت او را تهديد نکند؟
يک سوزن از راه شکم مادر وارد کرده و حدود 20 سي‌سي مايع را مي‌کشيم (بين هفته 15 تا 30 بارداري) و به آزمايشگاه مي‌فرستيم. با اين تست نه تنها نشانگان داون بلکه بسياري مشکلات کروموزومي او معلوم مي‌شود. اين مايع روز بعد دوباره به وسيله سيستم‌هاي شگفت‌انگيز داخل بدن مادر جايگزين مي‌شود. مهارت پزشک و زمان مناسب اين تست مهم است و از عوارض احتمالي مي‌کاهد. (از هر 200 نفر يک نفر احتمال سقط دارد). گاهي حتي با سوزن مخصوص قسمتي از جفت را برمي‌داريم تا از نمونه بپوسي به مشکلات موجود پي ببريم. اگر جنين مشکل حاد براي مثال نشانگان داون داشته باشد، مي‌توانيد از طريق مراجع قضايي نسبت به ختم‌ حاملگي اقدام کنيد.
سلامت : تزريق خون به جنين يا مواردي که توضيح داديد را تحت سونوگرافي انجام مي‌دهيد.‌ آيا اين سونوگرافي زيادي مانعي ندارد؟
به‌طور معمول در بارداري طبيعي سه بار سونوگرافي را توصيه مي‌کنيم. يک بار سه ماه اول، يک بار هفته 18 تا 22 براي نقايص جنيني و يک بار سه ماهه سوم اما مادري که فقدان تجانس RH دارد يا در مواردي که بايد درماني مانند تزريق خون به جنين داشته باشيم گاهي مادر هر هفته سونوگرافي مي‌شود و هر بار يک ساعت طول مي‌کشد با اينکه عوارضي تا به حال به دليل اين امر نداشتيم چون سونوگرافي اشعه ندارد بلکه امواج صوتي است اما توصيه مي‌کنيم سونوگرافي بي‌دليل نکنند.
سلامت : و اما تست بعدي؟
گرفتن نوار قلب جنين. يک نوار دور شکم مادر مي‌بنديم (در سه ماهه سوم) و مادر در حال استراحت دراز مي‌کشد. دستگاهي روي شکم مادر قرار مي‌گيرد که مانند پراب سونوگرافي است و مي‌تواند ضربان قلب و نوار قلب جنين را ثبت کند. بايد 120 تا 160 بار در دقيقه باشد. بعضي جنين‌ها ضربان غيرطبيعي دارند، تپش بيش از حد دارند يا وقتي حرکت مي‌کنند به جاي آن که ضربانشان بالا رود، کمتر مي‌شود که مي‌توانيم با اين بررسي، مشکل را تشخيص داده و درمان کنيم. تست بعدي گرفتن خون از جنين است. با اين کار مشکلاتي مانند تيروييد را تشخيص داده و کم‌خوني‌هاي جنين را معلوم کرده و درمان مي‌کنيم.
سلامت : و اما تست دهم؟
اين غربالگري خيلي مهم است و به خصوص آن را در آخر مي‌گويم که به ياد همه بماند. همه خانم‌ها حتي آنها که سابقه ديابت در خانواده ندارند بايد در هفته 24 حاملگي تست تحمل گلوگز بدهند تا اگر ديابت نهفته دارند، معلوم شود. هيچ‌کس مستثنا نيست. به وزن کم، سن کم و حاملگي اول يا چندم هم ربطي ندارد و بايد انجام شود. اگر خانمي سابقه مثبت ديابت در خانواده داشته باشد، بايد در همان اول حاملگي و در اولين مراجعه تست گلوگز بدهد. اگر ديابت او نهفته باشد رژيم خاص غذايي و ورزش مناسب توصيه مي‌شود و اگر هم نيازمند تجويز انسولين باشد جاي نگراني نيست. ما مي‌توانيم انسوليني را که مادر بايد در حالت طبيعي به مقدار کافي ترشح مي‌کرده و در خون مي‌ريخته، به صورت تجويز انسولين جبران کنيم و مقدار آن را به حد کافي و امن براي سلامت مادر و جنين برسانيم.

منبع : وب سایت سلامت

کد خبر:  429
فرستنده: SuperUser Account
گروه: جلوگيري و تنظيم خانواده, بيماريهاي زناشوئي خانمها
Tags:
22222
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


پربیننده ترین محصولات  چاپ   کمينه 
بزرگ شدن سینه، مشکل 65 درصد از پسران 14 ساله!   كاندوم چيست در صورت پاره شدن آن چه بايد كرد ؟   خالکوبي و تاتو را چگونه پاک کنيم ؟   شب زفاف و پيچيدگي آن براي زنان   آنچه درباره آزمايش اعتياد نمي‌دانستيد   با جاي زخم روي صورتمان چه‌کنيم؟   8 نکته‌ ضروري بهداشت دوران قاعدگي براي دختران نوجوان   بررسي خود ارضايي از نقطه نظر علمي    شکستگی آلت تناسلی مردان (penile fracture)    بررسی ناتوانی جنسی در مردان    بررسی ترشحات نوک سینه در خانم ها    اختلالات جنسی کشور و جهان به روایت آمار    علت کمر درد چیست ؟   نکات آموزنده مسائل جنسی برای خانمهای میانسال    گاهی آقایان از روابط جنسی سرد میشوند .چرا؟   رموز ساده برای زیباتر شدن !    تاثير قرص‌هاي ضدبارداري بر پوست و مو   توجه بيشتر به دوران نوجواني پسرها   ابرويتان را کمتر دستکاري کنيد!   آموزش مسائل جنسي   همه چیز درباره جراحي زيبايي چانه   توجه : خانمها موهايتان را دم اسبي نکنيد   مراقبت‌هاي 8 گانه از دندان‌هاي شيري کوچولوها   خانم هایی که شکم شان بزرگ است    نکاتی برای حفظ سلامتی و زیبایی لبها    چرا جوش ( آکنه ) مي‌زنيم؟   7 فرمان به صاحبان ناخن‌هاي بلند !!   شيوع سزارين در ايران سه برابر بيش از آمارهاي جهاني است   وقتي همسرم به خانه بر ميگردد چه كار كنم   اگر مي‌خواهيد سيگار را ترک کنيد...   عدم رضايت جنسي؛ عامل 40 درصد طلاق‌هاي کشور   شوهر سیگاری، دشمن بزرگ بارداری !!   درباره پسرانی با رفتار دخترانه چه می دانید ؟    از دستگاه‌هاي ورزشي ، خودسرانه استفاده نکنيد   با لک‌هاي پوستي چه‌کار کنيم ؟    مصايب شيرين بچه‌هاي بدغذا   درد كمر بعد از زايمان: چگونگي رهايي از آن   ازدواج و معیارهای انتخاب همسر    الفباي آموزش سلامت جنسي در مدارس   آشنائی با آزمایشهای پیش از زایمان  
مقالات مفید  چاپ   کمينه 
محصولات پر فروش  چاپ   کمينه 
کمربند ضد دیسک کمر کوزمودیسک اصل ( فروش ویژه نوروزی ) کمربند ضد دیسک کمر کوزمودیسک اصل ( فروش ویژه نوروزی )
     اطلاعات بیشتر و خرید
دستبند آرامش پاور بالانس دستبند آرامش پاور بالانس
  دستبند مغناطیسی پاور بالانس Power Balance Silicone Wristband...اطلاعات بیشتر و خرید
دستبند آرامش پاوربالانس اصل NBA دستبند آرامش پاوربالانس اصل NBA
  Power Balanceدست بند پاور بالانس اصل – دستبند مغناطیسی پاو...اطلاعات بیشتر و خرید
پد دفع سموم بدن (معجزه قرن) پد دفع سموم بدن (معجزه قرن)
پد دفع سموم Kinoki معجزه قرن     از بين برنده سمو...اطلاعات بیشتر و خرید
دستگاه دفع حشرات و موش ریدکس پلاس دستگاه دفع حشرات و موش ریدکس پلاس
  نام محصول :دستگاه دفع حشرات و موش ریدکس پلاس نام به لاتي...اطلاعات بیشتر و خرید
دستگاه سفید کننده دندان دستگاه سفید کننده دندان
   اطلاعات بیشتر و خرید
بلوتوث هوشمند ماشین جوپیتر جک بلوتوث هوشمند ماشین جوپیتر جک
  نام محصول :دستگاه جوپیتر جک نام به لاتين : Jupiter Jack...اطلاعات بیشتر و خرید
مینی ماساژور usb مینی ماساژور usb
    مینی ماساژور   با این ماساژور در هر زم...اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری) Delay دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری) Delay
   اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری مضاعف) Double Delay دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری مضاعف) Double Delay
کاندوم تاخیری مضاعف ایکس دریم   •    حاوی بنزوک...اطلاعات بیشتر و خرید
سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (خاردار) Dotted سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (خاردار) Dotted
     اطلاعات بیشتر و خرید
سه بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم (کلاسیک)Classic سه بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم (کلاسیک)Classic
     اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم ( لذت های مختلف) Various دو بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم ( لذت های مختلف) Various
     اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تنگ کننده) Pome Granate دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تنگ کننده) Pome Granate
کاندوم تنگ کننده ایکس دریم   •    حاوی عصاره و ع...اطلاعات بیشتر و خرید

 

 

جستجو مقالات  چاپ   کمينه 
محصولات وِِیژه  چاپ   کمينه 
کمربند کوزمودیسک kosmodisk
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری) Delay دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری) Delay
   اطلاعات بیشتر و خرید
بلوتوث هوشمند ماشین جوپیتر جک بلوتوث هوشمند ماشین جوپیتر جک
  نام محصول :دستگاه جوپیتر جک نام به لاتين : Jupiter Jack...اطلاعات بیشتر و خرید
چاقو تیز کن Knife Sharpener چاقو تیز کن Knife Sharpener
چاقو تیز کن Knife Sharpener تضمين تيز ماندن چاقو پس از بارها مصرف ...اطلاعات بیشتر و خرید
دستگاه فراری دهنده پشه باطری دار دستگاه فراری دهنده پشه باطری دار
   مضرات استفاده از حشره كشها:  صرف هزينه بالا براي ت...اطلاعات بیشتر و خرید
فراری دهنده 4 کاره / موش / سوسک / حشرات موذی / پشه فراری دهنده 4 کاره / موش / سوسک / حشرات موذی / پشه
  این دستگاه به دو سیستم التراسونیک و الکترو مغناطیس عمل می ...اطلاعات بیشتر و خرید
(خود تراش اصلاح یدن با سیتم 4 تیغ مخصوص بانوان ) dorco - Shai FRA-2000 (خود تراش اصلاح یدن با سیتم 4 تیغ مخصوص بانوان ) dorco - Shai FRA-2000
  مشخصات : DORCO - Shai FRA-2000 *دارای سری قابل تعویض - سیستم...اطلاعات بیشتر و خرید
پستانک سیلیکونی شفاف ارتدنسی -کد 2 پستانک سیلیکونی شفاف ارتدنسی -کد 2
  پستانک سیلیکونی شفاف ارتدنسی  بدنه شفاف طرح-  طراحی...اطلاعات بیشتر و خرید
شال 8 کاره جادویی مجیک اسکارف اصل شال 8 کاره جادویی مجیک اسکارف اصل
این شال جادوی مجید اسکارف چند کاره را به شکل های مختلف میتوانید ببندید...اطلاعات بیشتر و خرید
 (خود تراش با سیتم 4 تیغ) dorco - FR A1000 (خود تراش با سیتم 4 تیغ) dorco - FR A1000
مشخصات : DORCO - FR A1000 * دارای سری قابل تعویض - سیستمی * دارای ...اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 4 تایی (خود تراش 3 تیغ یکبار مصرف) dorco - TR A100-4P دو بسته 4 تایی (خود تراش 3 تیغ یکبار مصرف) dorco - TR A100-4P
  مشخصات : DORCO - TG1101-5P   * دارای سری غیر قابل تعویض...اطلاعات بیشتر و خرید
سه بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم (کلاسیک)Classic سه بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم (کلاسیک)Classic
     اطلاعات بیشتر و خرید
سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (بسیار ایمن) Super Saff سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (بسیار ایمن) Super Saff
   اطلاعات بیشتر و خرید
سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (میوه ای)  Flavoured سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (میوه ای) Flavoured
کاندوم میوه ای ایکس دریم   •    حاوی عصاره و عطر...اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری مضاعف) Double Delay دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری مضاعف) Double Delay
کاندوم تاخیری مضاعف ایکس دریم   •    حاوی بنزوک...اطلاعات بیشتر و خرید
اسپری تاخیری ایموشن با اسانس عطر محبوب BUGATTI اسپری تاخیری ایموشن با اسانس عطر محبوب BUGATTI
انزال زود رس به چه معناست ؟ از نظر علم روانشناسی : انزالی که بر خلا...اطلاعات بیشتر و خرید
دستگاه سفید کننده دندان دستگاه سفید کننده دندان
   اطلاعات بیشتر و خرید
 کیف پول آلوما والت  Aluma Wallet کیف پول آلوما والت Aluma Wallet
راه حلی برای یک مشکل بزرگ -کیف کوچک آلوما والت Aluma Wallet اما بسی...اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تنگ کننده) Pome Granate دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تنگ کننده) Pome Granate
کاندوم تنگ کننده ایکس دریم   •    حاوی عصاره و ع...اطلاعات بیشتر و خرید
(خود تراش اصلاح بدن یکبار مصرف 4 تیغ مخصوص بانوان ) dorco - Shai FRA-200-3B (خود تراش اصلاح بدن یکبار مصرف 4 تیغ مخصوص بانوان ) dorco - Shai FRA-200-3B
 مشخصات : DORCO -Shai FRA-200-3B   * دارای سری غیر قا...اطلاعات بیشتر و خرید
 (خود تراش با سیستم 6 تیغ ) Pace6 Plus - SXA5000 (خود تراش با سیستم 6 تیغ ) Pace6 Plus - SXA5000
         اطلاعات بیشتر و خرید
     

دفتر پشتیبانی و گارانتی:

آدرس : آذربایجان غربی ,ارومیه , خیام جنوبی ,کوچه 11 پلاک 1 واحد 5

تلفن : 044322220845

فاکس : 04432223107

                                      

 مدیر مالی : فریدون نظری

 مدیر مسئول: فریدون نظری

 


   چاپ   کمينه 
 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران