ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
 
دستگاه سفید کننده دندان
دستگاه سفید کننده دندان
کمربند ضد درد و دیسک کمر کوزمودیسک
دریافت روزانه پیامک عاشقانه sms
پنل رایگان ارسال پیامک
تبلیغات  چاپ   کمينه 

 

کلوب ایرانیان در جهان

طبقه بندي مقالات  چاپ   کمينه 
      

مقالات و مطالب مفيد  چاپ   کمينه 
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 7010 تعداد امتیازدهی:  11   (Article Rating)


الفباي آموزش سلامت جنسي در مدارس

گفتگو با دکتر اکبر رهنما در باره نقش مشاوران مدارس در آموزش سلامت جنسي - نرگس عزيزي

اگر امروز زن و شوهرهايي را مي‌بينيم که علي‌رغم عشق و عاطفه کافي نسبت به هم، قدرت برقراري ارتباط صحيح عاطفي و زناشويي ندارند، بايد به زمان کودکي و نوجواني آنها بازگرديم. زماني که نخستين پايه‌هاي تربيت رواني و عاطفي فرد گذاشته مي‌شود و اگر از همان زمان اين پايه‌ها به درستي گذاشته نشود، ممکن است فاجعه بزرگي در انتظار خانواده‌ها و جامعه‌مان باشد. مدرسه نه تنها فارسي و رياضي بلکه مي‌تواند موضوعات بسيار گسترده‌تري را نيز به فرزندان ما به صورت مستقيم و غيرمستقيم آموزش دهد. از جمله اين موارد آموزش مسايل مرتبط با سلامت جنسي است. در مورد اين موضوع و نقش مشاوران در اين زمينه با دکتر رهنما، روان شناس و عضو هيأت علمي‌دانشگاه شاهد و پژوهشگرکلينيک سلامت جنسي خانواده گفتگو کرديم...


سلامت : مشاوران مدارس به چه شکل مي‌توانند در امر سلامت جنسي نقش داشته باشند؟ آيا اصلا آنها اين صلاحيت را دارند که وارد حيطه خطير آموزش سلامت جنسي شوند؟

 

بخشي از وظايف مشاور در مدارس، دادن همين آگاهي‌ها است. يکي از روش‌هاي موثر نيز همين بحث‌هاي عمومي ‌و آگاهي بخشي کلي است که قدم اول پيشگيري به حساب مي‌آيد و بحثي است که همه به آن نياز دارند و البته قبل از زماني که فرد مشکل جنسي پيدا کند. به ويژه اينکه در جامعه ما مسايل جنسي حالت تابو دارد.  اين آگاهي بخشي را مي‌شود در قالب آموزش‌هاي رسمي‌ و با بهانه قرار دادن مسايلي که حتما بايد آموزش داده شود، مثل ايدز يا بحث اعتياد، مطرح کرد چون مسايل جنسي مسايلي هستند مرتبط با ساير جنبه‌هاي زندگي. مي‌تواند مشاوره‌هاي فردي باشد يا مشاوره‌هاي گروهي يا آموزش‌هاي گروهي براي دانش‌آموزان راهنمايي يا دبيرستان و يا انتشار بروشورهايي که خود مشاور مي‌تواند در اين زمينه تهيه کرده باشد. البته هر مشاوري در مدرسه به عنوان اينکه مشاور است نمي‌تواند مسايل جنسي را آموزش دهد، ممکن است لازم باشد از مشاور ديگري دعوت شود که آموزش‌هايي ديده و با مسايل آشناست. اين يک بعد قضيه هست يعني بعد عمومي ‌مساله است که به پيشگيري برمي‌گردد.

 

سلامت : وقتي دانش‌آموزي در مدرسه دچار مشکلي شده است، مشاور به چه شکل مي‌تواند کمک کند؟

 

بله، اين بعد دوم قضيه است که مي‌توان آن را جنبه «درمان»، در مقابل پيشگيري، ناميد و بر مي‌گردد به زماني که مساله شدت پيدا کرده باشد و در اين حالت بايد اقدامات درماني نيز صورت گيرد. برمي‌گردد به زماني که مساله حاد مي‌شود که به درمان مي‌رسيم. به عنوان مثال، زماني که نوجوان دچار انحراف اخلاقي شده و يا به ايدز و اعتياد مبتلا شده باشد يا آنجايي که ديگر مشاور بايد اقدامي انجام دهد. معمولاً در اينجا بايد اقدام کلينيکي گسترده تري صورت بگيرد، مشاور بايد فرد را به روان پزشک، روان شناس باليني يا مددکار اجتماعي که مي‌تواند رابط بين مدرسه  و خانواده باشد، معرفي کند که اين مستلزم اين است که مشاور با متخصصان بالادستي خود ارتباط داشته باشد. دانش آموز را ارجاع بدهد و بعد پيگيري کنند چون ممکن است فردي را که معرفي کرده نياز به بستري يا پيگيري‌هاي عميق تر داشته باشد. ما در اين زمينه هم نياز به برنامه‌ريزي‌هاي بيشتري داريم.

 

سلامت : بعضي معتقدند مطرح کردن اين صحبت‌ها و موضوعات مرتبط با سلامت جنسي، براي بچه‌ها و دانش آموزان مشغوليت‌هاي ذهني پيش از موعد ايجاد مي‌کند و در نتيجه نبايد خيلي به بچه‌ها اطلاعات داد. نظر شما چيست؟

 

ما مي‌گوييم يک حد ميانه را بايد رعايت کرد. اين نگراني درست است اما به خاطر اين نگراني، ما نمي‌توانيم اطلاعات اساسي و موردنياز فرزندان‌مان را به آنها ندهيم چون در اين صورت حس کنجکاوي باعث مي‌شود که پاسخ آن را از منابع ناسالم و حتي منحرف‌کننده جستجو کند. ما آن طرف قضيه را هم بايد ببينيم. ضمن اينکه بايد هوشيار باشيم که اگر در اين سن، اطلاعات لازم را به نوجوانان مطابق با جنسيت و سن وي به آنها ندهيم، آنها در زمان بزرگسالي دچار اختلالات روحي و رواني و حتي تربيتي مي‌شوند و علاوه بر آن، احتمال اينکه بتواند زندگي سالم و موفقي در آينده داشته باشند،‌ کم مي‌شود اما نکته در اينجاست که بايد مسايل را به‌ تدريج و درجاي خود و به ميزان لازم به بچه‌ها منتقل کنيم و شرط لازم هم اين است که مشاور ارتباط صحيحي با بچه‌ها برقرار کرده باشد تا در موقع لزوم، بتواند به او آموزش هم بدهد و سوالات وي را به‌طور مناسب پاسخ دهد.

سلامت : و اين آموزش‌ها دقيقا از چه سني بايد شروع شود؟

معمولا در روان شناسي مي‌گوييم وقتي که خود فرد مي‌آيد سوال مي‌پرسد، بهترين و مناسب‌ترين سن براي دادن آموزش است. آنجا بايد به صورت درست جواب بدهيم و در کنار پاسخ به سوال، مطالب ديگري که لازم است را نيز به او منتقل کنيم.

چه بايد کرد؟

بايد توجه داشته باشيم که ما از طريق آموزش زمينه را براي تغيير نگرش ايجاد مي‌کنيم. در واقع آموزش وسيله است و تغيير نگرش مي‌شود هدف. نگرش مورد نظر ما اين است که افراد بدانند که سلامت جنسي بخشي از بهداشت رواني خود آنهاست. چون تغيير نگرش در سنين بالاتر خيلي مشکل است. نکته دوم اين است که در هر مرحله‌اي بايد بخشي از مسايل را آموزش داد تا آموزش يک روند و سير طبيعي پيدا کند ولي اگر يک دفعه اين آموزش‌ها بخواهد هجوم بياورد، فرد مشکل پيدا مي‌کند. نکته سوم اينکه در آموزش مسايل جنسي قرار نيست که ما فقط به بحث رابطه جنسي بپردازيم. مسايل پيراموني مثل برقراري رابطه يا حريم خصوصي اين موارد هم بخشي از تربيت جنسي فرد است که در برخي از موارد بايد از سنين پايين‌تر به آن پرداخته شود.
جاي بعضي آموزش‌ها در پيش دبستاني و دبستان است. از جمله اينکه در اين سن، بچه‌ها بايد به تدريج حريم‌ها را ياد بگيرند و آن وقت است که آموزش ما يک روند طبيعي پيدا مي‌کند و اينکه اجازه ندهند که هر کسي لمسشان کند. اين موارد را بايد به بچه آموزش داد، در قالب‌هاي جذاب و متناسب بايد با توجه به سن کودک يا نوجوان به وي آموزش داد؛ مثلا به شيوه‌هايي از قبيل نمايش، داستان، بازي‌هاي عروسکي با کودک.
 از سوم دبستان تا اول راهنمايي، دوره نهفتگي است، يعني به صورت موقت مسايل جنسي براي فرد مشغوليت ايجاد نمي‌کند. در اين دوره آموزش‌هاي لازم به صورت تدريجي و به شکلي که تابوي آن براي فرد شکسته شود، لابه‌لاي مسايل اخلاقي و ديني بايد آموزش داده شود اما اگر يک دفعه اين آموزش بخواهد هجوم بياورد، ذهن کودک به هم مي‌ريزد. در آموزش مسايل جنسي قرار نيست که ما فقط به بحث رابطه جنسي بپردازيم، مسايل پيراموني مثل برقراري رابطه يا حريم خصوصي نيز بايد آموزش داده شود.
تا اين سن، يعني قبل از بلوغ و قبل از رفتن به دبيرستان نيز آگاهي دادن به صورت عمومي ‌و غيرمستقيم انجام مي‌شود اما وقتي مي‌رسند به سن دبيرستان و بلوغ، بايد برخي موارد ديگر به صورت مستقيم  براي آنها مطرح شود که شامل مواردي مانند آموزش مهارت‌هاي ارتباطي، مثل مهارت برقراري رابطه با جنس مخالف و راه‌هاي ارضاي صحيح عاطفي و تهديدهاي موجود در اين زمينه مي‌باشد که مي‌تواند از آن حالت آگاهي بخشي عمومي فراتر رود.
ما بايد همه کمک کنيم. اگر بخواهيم از آسيب‌هايي مثل ايدز و يا انحرافات اخلاقي در جامعه  خود به دور باشيم يا سازگاري زندگي زناشويي را بالا ببريم، اگر بخواهيم پدران و مادراني داشته باشيم که آنها هم به نوبه خود فرزندان سالمي تربيت کنند و فرزندان سالمي‌داشته باشند، همه بايد عزم داشته باشند، از والدين، مسوولان مدرسه، دانشگاهيان، صاحب‌نظران و مسوولان مملکتي، همه و همه و اين عزم بايد تدوام داشته باشد، نه اينکه يک دفعه موجي بيايد  که برود و باز بعد از مدتي همه فراموش کنند. اين آموزش‌ها بايد نهادينه شوند. اگر غفلت کنيم، مشکلاتي جدي خواهيم داشت. مدارس نقش ويژه‌اي در اين خصوص دارند چون بين 6 تا 18 سالگي فرزندان ما  بهترين سال‌هاي عمرشان را در مدرسه مي‌گذارانند. اگر اين فرصت را در مدرسه از دست بدهيم، وقتي که به دانشگاه مي‌رسند، ديگر مي‌شود تهديد.

 

کد خبر:  469
فرستنده: SuperUser Account
گروه: مشكلات و ناتواني جنسي, کودکان و نوجوانان
Tags:
22222
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


پربیننده ترین محصولات  چاپ   کمينه 
بزرگ شدن سینه، مشکل 65 درصد از پسران 14 ساله!   كاندوم چيست در صورت پاره شدن آن چه بايد كرد ؟   خالکوبي و تاتو را چگونه پاک کنيم ؟   شب زفاف و پيچيدگي آن براي زنان   آنچه درباره آزمايش اعتياد نمي‌دانستيد   با جاي زخم روي صورتمان چه‌کنيم؟   8 نکته‌ ضروري بهداشت دوران قاعدگي براي دختران نوجوان   بررسي خود ارضايي از نقطه نظر علمي    شکستگی آلت تناسلی مردان (penile fracture)    بررسی ناتوانی جنسی در مردان    بررسی ترشحات نوک سینه در خانم ها    اختلالات جنسی کشور و جهان به روایت آمار    علت کمر درد چیست ؟   نکات آموزنده مسائل جنسی برای خانمهای میانسال    گاهی آقایان از روابط جنسی سرد میشوند .چرا؟   رموز ساده برای زیباتر شدن !    تاثير قرص‌هاي ضدبارداري بر پوست و مو   توجه بيشتر به دوران نوجواني پسرها   ابرويتان را کمتر دستکاري کنيد!   آموزش مسائل جنسي   همه چیز درباره جراحي زيبايي چانه   توجه : خانمها موهايتان را دم اسبي نکنيد   مراقبت‌هاي 8 گانه از دندان‌هاي شيري کوچولوها   خانم هایی که شکم شان بزرگ است    نکاتی برای حفظ سلامتی و زیبایی لبها    چرا جوش ( آکنه ) مي‌زنيم؟   7 فرمان به صاحبان ناخن‌هاي بلند !!   شيوع سزارين در ايران سه برابر بيش از آمارهاي جهاني است   وقتي همسرم به خانه بر ميگردد چه كار كنم   اگر مي‌خواهيد سيگار را ترک کنيد...   عدم رضايت جنسي؛ عامل 40 درصد طلاق‌هاي کشور   شوهر سیگاری، دشمن بزرگ بارداری !!   درباره پسرانی با رفتار دخترانه چه می دانید ؟    از دستگاه‌هاي ورزشي ، خودسرانه استفاده نکنيد   با لک‌هاي پوستي چه‌کار کنيم ؟    مصايب شيرين بچه‌هاي بدغذا   درد كمر بعد از زايمان: چگونگي رهايي از آن   ازدواج و معیارهای انتخاب همسر    الفباي آموزش سلامت جنسي در مدارس   آشنائی با آزمایشهای پیش از زایمان  
مقالات مفید  چاپ   کمينه 
محصولات پر فروش  چاپ   کمينه 
کمربند ضد دیسک کمر کوزمودیسک اصل ( فروش ویژه نوروزی ) کمربند ضد دیسک کمر کوزمودیسک اصل ( فروش ویژه نوروزی )
     اطلاعات بیشتر و خرید
دستبند آرامش پاور بالانس دستبند آرامش پاور بالانس
  دستبند مغناطیسی پاور بالانس Power Balance Silicone Wristband...اطلاعات بیشتر و خرید
دستبند آرامش پاوربالانس اصل NBA دستبند آرامش پاوربالانس اصل NBA
  Power Balanceدست بند پاور بالانس اصل – دستبند مغناطیسی پاو...اطلاعات بیشتر و خرید
پد دفع سموم بدن (معجزه قرن) پد دفع سموم بدن (معجزه قرن)
پد دفع سموم Kinoki معجزه قرن     از بين برنده سمو...اطلاعات بیشتر و خرید
دستگاه دفع حشرات و موش ریدکس پلاس دستگاه دفع حشرات و موش ریدکس پلاس
  نام محصول :دستگاه دفع حشرات و موش ریدکس پلاس نام به لاتي...اطلاعات بیشتر و خرید
دستگاه سفید کننده دندان دستگاه سفید کننده دندان
   اطلاعات بیشتر و خرید
بلوتوث هوشمند ماشین جوپیتر جک بلوتوث هوشمند ماشین جوپیتر جک
  نام محصول :دستگاه جوپیتر جک نام به لاتين : Jupiter Jack...اطلاعات بیشتر و خرید
مینی ماساژور usb مینی ماساژور usb
    مینی ماساژور   با این ماساژور در هر زم...اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری) Delay دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری) Delay
   اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری مضاعف) Double Delay دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری مضاعف) Double Delay
کاندوم تاخیری مضاعف ایکس دریم   •    حاوی بنزوک...اطلاعات بیشتر و خرید
سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (خاردار) Dotted سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (خاردار) Dotted
     اطلاعات بیشتر و خرید
سه بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم (کلاسیک)Classic سه بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم (کلاسیک)Classic
     اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم ( لذت های مختلف) Various دو بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم ( لذت های مختلف) Various
     اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تنگ کننده) Pome Granate دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تنگ کننده) Pome Granate
کاندوم تنگ کننده ایکس دریم   •    حاوی عصاره و ع...اطلاعات بیشتر و خرید

 

 

جستجو مقالات  چاپ   کمينه 
محصولات وِِیژه  چاپ   کمينه 
کمربند کوزمودیسک kosmodisk
دو بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم ( لذت های مختلف) Various دو بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم ( لذت های مختلف) Various
     اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 4 تایی (خود تراش 3 تیغ یکبار مصرف) dorco - TR A100-4P دو بسته 4 تایی (خود تراش 3 تیغ یکبار مصرف) dorco - TR A100-4P
  مشخصات : DORCO - TG1101-5P   * دارای سری غیر قابل تعویض...اطلاعات بیشتر و خرید
 دو بسته 5 تایی (خود تراش 2 تیغ یکبار مصرف) dorco - TG1101-5P دو بسته 5 تایی (خود تراش 2 تیغ یکبار مصرف) dorco - TG1101-5P
مشخصات : DORCO - TG1101-5P * دارای سری غیر قابل تعویض - غیر سیستمی ...اطلاعات بیشتر و خرید
(خود تراش با سیتم 6 تیغ مخصوص بانوان ) dorco - Shai 3+3 LSXA-1000 فروش ویژه تا 15 شهریور (خود تراش با سیتم 6 تیغ مخصوص بانوان ) dorco - Shai 3+3 LSXA-1000 فروش ویژه تا 15 شهریور
مشخصات : DORCO - Shai 3+3 LSXA-1000   * دارای سری قابل تعویض - ...اطلاعات بیشتر و خرید
پستانک سیلیکونی ارتدنسی -کد 2 پستانک سیلیکونی ارتدنسی -کد 2
پستانک سیلیکونی ارتدنسی بدنه شفاف طرح-  طراحی خاص  سیلیکون ...اطلاعات بیشتر و خرید
 (خود تراش با سیتم 4 تیغ) dorco - FR A1000 (خود تراش با سیتم 4 تیغ) dorco - FR A1000
مشخصات : DORCO - FR A1000 * دارای سری قابل تعویض - سیستمی * دارای ...اطلاعات بیشتر و خرید
سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (بسیار نازک) Ultra Thin سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (بسیار نازک) Ultra Thin
   اطلاعات بیشتر و خرید
شال 8 کاره جادویی مجیک اسکارف اصل شال 8 کاره جادویی مجیک اسکارف اصل
این شال جادوی مجید اسکارف چند کاره را به شکل های مختلف میتوانید ببندید...اطلاعات بیشتر و خرید
سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (میوه ای)  Flavoured سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (میوه ای) Flavoured
کاندوم میوه ای ایکس دریم   •    حاوی عصاره و عطر...اطلاعات بیشتر و خرید
دستبند آرامش پاور بالانس دستبند آرامش پاور بالانس
  دستبند مغناطیسی پاور بالانس Power Balance Silicone Wristband...اطلاعات بیشتر و خرید
دستبند آرامش پاوربالانس اصل NBA دستبند آرامش پاوربالانس اصل NBA
  Power Balanceدست بند پاور بالانس اصل – دستبند مغناطیسی پاو...اطلاعات بیشتر و خرید
پستانک سیلیکونی شفاف ارتدنسی -کد 2 پستانک سیلیکونی شفاف ارتدنسی -کد 2
  پستانک سیلیکونی شفاف ارتدنسی  بدنه شفاف طرح-  طراحی...اطلاعات بیشتر و خرید
دستگاه فراری دهنده مگس و پشه دستگاه فراری دهنده مگس و پشه
  AO-150,Ultrasonic Housefly Repeller   فراری دهنده مگس...اطلاعات بیشتر و خرید
کمربند ضد دیسک کمر کوزمودیسک اصل ( فروش ویژه نوروزی ) کمربند ضد دیسک کمر کوزمودیسک اصل ( فروش ویژه نوروزی )
     اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (خنک کننده) Peppermint دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (خنک کننده) Peppermint
کاندوم خنک کننده ایکس دریم   •    حاوی عصاره و ...اطلاعات بیشتر و خرید
 دو بسته 5 تایی (خود تراش 1 تیغ یکبار مصرف) dorco - SD507-5P دو بسته 5 تایی (خود تراش 1 تیغ یکبار مصرف) dorco - SD507-5P
مشخصات : DORCO - SD507-5P * دارای سری غیر قابل تعویض - غیر سیستمی * ...اطلاعات بیشتر و خرید
(خود تراش با سیتم 3 تیغ) dorco - TR A1000 (خود تراش با سیتم 3 تیغ) dorco - TR A1000
مشخصات : DORCO - TR A1000 * دارای سری قابل تعویض - سیستمی * استفاده ...اطلاعات بیشتر و خرید
چاقو تیز کن Knife Sharpener چاقو تیز کن Knife Sharpener
چاقو تیز کن Knife Sharpener تضمين تيز ماندن چاقو پس از بارها مصرف ...اطلاعات بیشتر و خرید
(خود تراش اصلاح یدن با سیتم 4 تیغ مخصوص بانوان ) dorco - Shai TLS 1000 (خود تراش اصلاح یدن با سیتم 4 تیغ مخصوص بانوان ) dorco - Shai TLS 1000
مشخصات : DORCO -Shai TLS 1000 * دارای سری قابل تعویض - سیستمی * دارا...اطلاعات بیشتر و خرید
(خود تراش 6 تیغ یکبار مصرف) dorco - SX A100-3B (خود تراش 6 تیغ یکبار مصرف) dorco - SX A100-3B
مشخصات : DORCO - SX A100-3B * دارای سری غیر قابل تعویض - غیر سیستمی ...اطلاعات بیشتر و خرید
     

دفتر پشتیبانی و گارانتی:

آدرس : آذربایجان غربی ,ارومیه , خیام جنوبی ,کوچه 11 پلاک 1 واحد 5

تلفن : 044322220845

فاکس : 04432223107

                                      

 مدیر مالی : فریدون نظری

 مدیر مسئول: فریدون نظری

 


   چاپ   کمينه 
 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران