ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
 
دفع حشرات و حیوانات موذی
دفع حشرات و حیوانات موذی
دفع حشرات و حیوانات موذی
محصولات جنسی و زناشویی ایموشن
محصولات جنسی و زناشویی ایموشن
تبلیغات  چاپ   کمينه 

 

کلوب ایرانیان در جهان

طبقه بندي مقالات  چاپ   کمينه 
      

مقالات و مطالب مفيد  چاپ   کمينه 
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 6656 تعداد امتیازدهی:  11   (Article Rating)


رژيم غذايي ضدسرماخوردگي

در برخي خانواده‌ها استفاده از انواع و اقسام تمهيدات پيشگيري از سرماخوردگي اعم از تزريق واکسن، عدم تماس با افراد سرما خورده، پوشيدن لباس گرم و... موثر واقع نمي‌شود. شايد بار‌ها اين جمله اشتباه را شنيده باشيد: «هر چه‌قدر بيشتر رعايت کنيم، بيشتر مريض مي‌شويم.» اين جمله اشتباه نشان‌دهنده غافل بودن افراد از نقش پررنگ تغذيه در پيشگيري از بيماري‌هايي مثل سرماخوردگي است. علي‌رغم اينکه ميکروب سرماخوردگي در فصول سرد سال شيوع بيشتري دارد و برخي خانواده‌ها مکررا مبتلا به سرماخوردگي مي‌شوند در برخي خانواده‌ها بر عکس اين حالت مشاهده مي‌شود. در واقع در اين خانواده‌ها سرما خوردگي کمتر رخ مي‌دهد. در رابطه با اين تناقض، دکتر سعيد حسيني، متخصص تغذيه، عضو هيات علمي‌ دانشگاه تهران براي ما توصيه‌هايي دارد...

همه ما مي‌دانيم ضعف سيستم ايمني به بروز مکرر و تداوم بيشتر سرماخوردگي در افراد منجر مي‌شود. افراد مبتلا به سوء‌تغذيه نه تنها در معرض سرما خوردگي بلکه در معرض ابتلا به انواع و اقسام بيماري‌ها هستند. منتها به اعتقاد دکتر حسيني هنوز ثابت نشده است که الزاما بيماري سرما‌خوردگي با يک ماده غذايي خاصي مرتبط است اما ثابت شده که در سرما خردگي با منشأ ويروسي يا باکتريايي عمدتا مصرف ويتامين C و با تاثير کمتر مصرف مواد غذايي سرشار از آنتي‌اکسيدان‌ها به دليل تاثيرات مثبتي که در تقويت سيستم ايمني دارند مي‌توانند در کاهش بروز يا درمان سريع تر اين بيماري موثر واقع شوند. خوردن ميوه‌هايي مثل ليموشيرين، هندوانه، آب‌ليمو و به‌طور کلي مرکبات که سرشار از ويتامين C هستند در تقويت سيستم ايمني تاثير به سزايي دارند.


با هر درجه تب نياز به انرژي 10 درصد افزايش مي‌يابد

هر چند که در تقويت سيستم ايمني استفاده از مواد غذايي مغذي تاکيد مي‌شود اما با يک نکته مهم رو به رو هستيم و آن اينکه بي‌اشتهايي ناشي از سرماخوردگي اجازه تقويت غذايي را از فرد سلب مي‌کند. دکتر حسيني مي‌گويد از آن‌جا که در شرايط استرس موادي مثل نورآدرنالين يا سيتوکنين ترشح مي‌شوند که خاصيت ضد اشتهايي دارند بنابراين در سرماخوردگي که يک شرايط استرس زا براي بدن محسوب مي‌شود ما در نتيجه ترشح چنين موادي با بي‌اشتهايي نيز روبه رو هستيم. اين بي‌اشتهايي به پيشنهاد اين عضو هيات علمي‌ دانشگاه تهران به اين طريق قابل درمان است: «در بيماران بي‌اشتها و به ويژه تب‌دار تامين انرژي از طريق نوشيدن مايعات راحت‌تر و جذب آن نيز بهتر صورت مي‌گيرد بنابراين توصيه مي‌شود افراد بي‌اشتها با نوشيدن مايعات به ويژه آب ميوه‌ها که سرشار از ويتامينC هستند به تقويت سيستم ايمني خود بپردازند. البته شير هر چند که جزو مايعات طبقه‌بندي مي‌شود اما مصرف آن در افراد تب‌دار توصيه نمي‌شود. ضمن اينکه پيشنهاد مي‌شود با استفاده از ظروف زيبا، محيط‌هاي مناسب، فراهم آوردن غذا‌هاي دلخواه شرايط بهتري براي افزايش اشتهاي بيمار فراهم شود.»

در بيماري‌هاي تب‌دار مثل سرماخوردگي مايعات بدن به صورت عرق، اشک، آب ريزش از بيني و... دفع مي‌شود تا جايي که به ازاي هريک درجه تب ده تا سيزده درصد نياز به انرژي افزايش پيدا مي‌کند. بنابر اين، اين مورد هم مزيد بر علت مي‌شود که متخصصان تغذيه بر مصرف فراوان مايعات، در اين دوران، تاکيد کنند.


با سوپ شروع کنيد

در جريان سرماخوردگي نياز بدن به مواد غذايي افزايش و اشتها کاهش پيدا مي‌کند. اين عدم توازن باعث مي‌شود عمدتا نياز بدن تامين نشود. دکتر حسيني براي پيشگيري از بيماري مجدد توصيه مي‌کند: «به محض شروع روند بهبودي و برگشت اشتها افراد از تغذيه مناسب غافل نشوند و از آن جا که غذايي خاص به‌عنوان غذاي پيشگيري کننده از بيماري سرما خوردگي وجود ندارد سعي کنند از همه گروه‌‌هاي غذايي به صورت مناسب استفاده کرده و در جريان بيماري نيز با رعايت هرم غذايي به روند بهبود سريع تر بيماري خود کمک کنند.» از اين رو، ابتدا از غذاهاي ساده‌تر مثل سوپ‌هاي غلظ تهيه شده از غلات و سبزيجات، برنج کته شده با تکه‌اي ماهيچه يا سينه مرغ شروع کرده تا سيستم گوارشي آمادگي غذاي عادي را پيدا کند. آنگاه فقط رعايت اصل کليدي مصرف 6 گروه غذايي را مورد توجه قرار دهند.


سير فراموش نشود

دکتر حسيني مي‌گويد: «همان‌طور که گفتيم مصرف غذاهاي سهل‌الهضم در دوران سرماخوردگي اهميت بالايي دارد. به اين دليل مصرف مرغ و ماهي البته به صورت آب‌پز توصيه مي‌شود به خصوص اگر اين وعده‌هاي غذايي با سير تازه ميل شوند. جالب است بدانيد مطالعات نشان داده است احتمال ابتلا به سرماخوردگي در افرادي که روزانه از مقداري سير استفاده مي‌کنند، بسيار کمتر است. حتما مي‌پرسيد چرا؟ بايد بگوييم سير به دليل آليسين فراواني که دارد احتمال سرماخوردگي را به نصف کاهش مي‌دهد. به علاوه مصرف اين سبزي در يک وعده غذايي بهبود بيماري را نيز سرعت مي‌بخشد. البته قرار دادن ساير سبزيجات تازه از نوع بخارپز نيز مي‌تواند به هرچه کامل‌تر شدن غذاي شما کمک کند. اما فراموش نکنيد اين وعده‌هاي غذايي کوچک اما مغذي باشند و البته خيلي داغ سرو نشوند زيرا بوي تند غذا مي‌تواند اين بيماران کم اشتها را از خوردن همين مقدار جزيي غذا نيز بيندازد پس فراموش نکنيد که غذا را در ظرفي زيبا، با ظاهري اشتهاآور و البته گرم سرو کنيد.»


بخور شلغم يادتان نرود

برخي افراد علي‌رغم استفاده از مواد غذايي مناسب و کليه تمهيدات پيشگيري از سرما خوردگي مکررا دچار اين بيماري مي‌شوند. در اين رابطه دکتر حسيني به بيماري‌هايي مثل انواع و اقسام آلرژي‌ها اشاره کرد که طي آنها افراد دچار علايم و نشانه‌هايي شبيه سرماخوردگي مي‌شوند. وي تاکيد کرد که افراد با مشاهده علايمي ‌مثل آب ريزش بيني، اشک و تب متصورنشوند که حتما مبتلا به سرما خوردگي هستند. برخي افراد حتي به ماده غذايي خاصي حساسيت دارند و پس از مصرف آن دچار علايمي ‌شبيه سرماخوردگي مي‌شوند بنابراين ضرورت دارد افراد به اين گونه موارد نيز دقت فراوان داشته باشند.

به‌علاوه راه‌هاي تنفسي از اندام‌هاي مهم بدن هستند که در جريان سرما خوردگي از دسترس بيماري در امان نيستند تا جايي که خشکي مجاري هوايي و خروسک از شکايات شايع افراد است. در اين موارد دکتر حسيني استفاده از بخور شلغم را براي تامين رطوبت اين نواحي مناسب مي‌داند.

کد خبر:  501
فرستنده: SuperUser Account
گروه: تغذیه و تناسب اندام, کودکان و نوجوانان
Tags:
22222
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


پربیننده ترین محصولات  چاپ   کمينه 
بزرگ شدن سینه، مشکل 65 درصد از پسران 14 ساله!   كاندوم چيست در صورت پاره شدن آن چه بايد كرد ؟   خالکوبي و تاتو را چگونه پاک کنيم ؟   شب زفاف و پيچيدگي آن براي زنان   آنچه درباره آزمايش اعتياد نمي‌دانستيد   با جاي زخم روي صورتمان چه‌کنيم؟   8 نکته‌ ضروري بهداشت دوران قاعدگي براي دختران نوجوان   بررسي خود ارضايي از نقطه نظر علمي    شکستگی آلت تناسلی مردان (penile fracture)    بررسی ناتوانی جنسی در مردان    بررسی ترشحات نوک سینه در خانم ها    اختلالات جنسی کشور و جهان به روایت آمار    علت کمر درد چیست ؟   نکات آموزنده مسائل جنسی برای خانمهای میانسال    گاهی آقایان از روابط جنسی سرد میشوند .چرا؟   رموز ساده برای زیباتر شدن !    تاثير قرص‌هاي ضدبارداري بر پوست و مو   توجه بيشتر به دوران نوجواني پسرها   ابرويتان را کمتر دستکاري کنيد!   آموزش مسائل جنسي   همه چیز درباره جراحي زيبايي چانه   توجه : خانمها موهايتان را دم اسبي نکنيد   مراقبت‌هاي 8 گانه از دندان‌هاي شيري کوچولوها   خانم هایی که شکم شان بزرگ است    نکاتی برای حفظ سلامتی و زیبایی لبها    چرا جوش ( آکنه ) مي‌زنيم؟   7 فرمان به صاحبان ناخن‌هاي بلند !!   شيوع سزارين در ايران سه برابر بيش از آمارهاي جهاني است   وقتي همسرم به خانه بر ميگردد چه كار كنم   اگر مي‌خواهيد سيگار را ترک کنيد...   عدم رضايت جنسي؛ عامل 40 درصد طلاق‌هاي کشور   شوهر سیگاری، دشمن بزرگ بارداری !!   درباره پسرانی با رفتار دخترانه چه می دانید ؟    از دستگاه‌هاي ورزشي ، خودسرانه استفاده نکنيد   با لک‌هاي پوستي چه‌کار کنيم ؟    مصايب شيرين بچه‌هاي بدغذا   درد كمر بعد از زايمان: چگونگي رهايي از آن   ازدواج و معیارهای انتخاب همسر    الفباي آموزش سلامت جنسي در مدارس   آشنائی با آزمایشهای پیش از زایمان  
مقالات مفید  چاپ   کمينه 
محصولات پر فروش  چاپ   کمينه 
کمربند ضد دیسک کمر کوزمودیسک اصل ( فروش ویژه نوروزی ) کمربند ضد دیسک کمر کوزمودیسک اصل ( فروش ویژه نوروزی )
     اطلاعات بیشتر و خرید
دستبند آرامش پاور بالانس دستبند آرامش پاور بالانس
  دستبند مغناطیسی پاور بالانس Power Balance Silicone Wristband...اطلاعات بیشتر و خرید
دستبند آرامش پاوربالانس اصل NBA دستبند آرامش پاوربالانس اصل NBA
  Power Balanceدست بند پاور بالانس اصل – دستبند مغناطیسی پاو...اطلاعات بیشتر و خرید
پد دفع سموم بدن (معجزه قرن) پد دفع سموم بدن (معجزه قرن)
پد دفع سموم Kinoki معجزه قرن     از بين برنده سمو...اطلاعات بیشتر و خرید
دستگاه دفع حشرات و موش ریدکس پلاس دستگاه دفع حشرات و موش ریدکس پلاس
  نام محصول :دستگاه دفع حشرات و موش ریدکس پلاس نام به لاتي...اطلاعات بیشتر و خرید
دستگاه سفید کننده دندان دستگاه سفید کننده دندان
   اطلاعات بیشتر و خرید
بلوتوث هوشمند ماشین جوپیتر جک بلوتوث هوشمند ماشین جوپیتر جک
  نام محصول :دستگاه جوپیتر جک نام به لاتين : Jupiter Jack...اطلاعات بیشتر و خرید
مینی ماساژور usb مینی ماساژور usb
    مینی ماساژور   با این ماساژور در هر زم...اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری) Delay دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری) Delay
   اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری مضاعف) Double Delay دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تاخیری مضاعف) Double Delay
کاندوم تاخیری مضاعف ایکس دریم   •    حاوی بنزوک...اطلاعات بیشتر و خرید
سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (خاردار) Dotted سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (خاردار) Dotted
     اطلاعات بیشتر و خرید
سه بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم (کلاسیک)Classic سه بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم (کلاسیک)Classic
     اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم ( لذت های مختلف) Various دو بسته 12 تایی کاندوم ایکس دریم ( لذت های مختلف) Various
     اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تنگ کننده) Pome Granate دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تنگ کننده) Pome Granate
کاندوم تنگ کننده ایکس دریم   •    حاوی عصاره و ع...اطلاعات بیشتر و خرید

 

 

جستجو مقالات  چاپ   کمينه 
محصولات وِِیژه  چاپ   کمينه 
کمربند کوزمودیسک kosmodisk
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (خنک کننده) Peppermint دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (خنک کننده) Peppermint
کاندوم خنک کننده ایکس دریم   •    حاوی عصاره و ...اطلاعات بیشتر و خرید
اسپری تاخیری ایموشن با اسانس عطر محبوب BUGATTI اسپری تاخیری ایموشن با اسانس عطر محبوب BUGATTI
انزال زود رس به چه معناست ؟ از نظر علم روانشناسی : انزالی که بر خلا...اطلاعات بیشتر و خرید
 (خود تراش با سیستم 6 تیغ ) Pace6 Plus - SXA5000 (خود تراش با سیستم 6 تیغ ) Pace6 Plus - SXA5000
         اطلاعات بیشتر و خرید
دستگاه فراری دهنده سوسک دستگاه فراری دهنده سوسک
   التراسونیک س...اطلاعات بیشتر و خرید
(خود تراش با سیتم 6 تیغ مخصوص بانوان ) dorco - Shai 3+3 LSXA-1000 فروش ویژه تا 15 شهریور (خود تراش با سیتم 6 تیغ مخصوص بانوان ) dorco - Shai 3+3 LSXA-1000 فروش ویژه تا 15 شهریور
مشخصات : DORCO - Shai 3+3 LSXA-1000   * دارای سری قابل تعویض - ...اطلاعات بیشتر و خرید
دستبند آرامش پاوربالانس اصل NBA دستبند آرامش پاوربالانس اصل NBA
  Power Balanceدست بند پاور بالانس اصل – دستبند مغناطیسی پاو...اطلاعات بیشتر و خرید
بلوتوث هوشمند ماشین جوپیتر جک بلوتوث هوشمند ماشین جوپیتر جک
  نام محصول :دستگاه جوپیتر جک نام به لاتين : Jupiter Jack...اطلاعات بیشتر و خرید
 (خود تراش با سیتم 4 تیغ) dorco - FR A1000 (خود تراش با سیتم 4 تیغ) dorco - FR A1000
مشخصات : DORCO - FR A1000 * دارای سری قابل تعویض - سیستمی * دارای ...اطلاعات بیشتر و خرید
دستگاه سفید کننده دندان دستگاه سفید کننده دندان
   اطلاعات بیشتر و خرید
دستبند آرامش پاور بالانس دستبند آرامش پاور بالانس
  دستبند مغناطیسی پاور بالانس Power Balance Silicone Wristband...اطلاعات بیشتر و خرید
شال 8 کاره جادویی مجیک اسکارف اصل شال 8 کاره جادویی مجیک اسکارف اصل
این شال جادوی مجید اسکارف چند کاره را به شکل های مختلف میتوانید ببندید...اطلاعات بیشتر و خرید
(خود تراش 4 تیغ یکبار مصرف) dorco - FR A100-3B (خود تراش 4 تیغ یکبار مصرف) dorco - FR A100-3B
مشخصات : DORCO - FR A100-38 * دارای سری غیر قابل تعویض - غیر سیستمی ...اطلاعات بیشتر و خرید
سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (بسیار ایمن) Super Saff سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (بسیار ایمن) Super Saff
   اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم ( لذت طولانی) Long Love دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم ( لذت طولانی) Long Love
کاندوم لذت طولانی ایکس دریم   •    دارای برجستگ...اطلاعات بیشتر و خرید
دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تنگ کننده) Pome Granate دو بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (تنگ کننده) Pome Granate
کاندوم تنگ کننده ایکس دریم   •    حاوی عصاره و ع...اطلاعات بیشتر و خرید
سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (بسیار نازک) Ultra Thin سه بسته 12تایی کاندوم ایکس دریم (بسیار نازک) Ultra Thin
   اطلاعات بیشتر و خرید
پستانک سیلیکونی شفاف ارتدنسی -کد 2 پستانک سیلیکونی شفاف ارتدنسی -کد 2
  پستانک سیلیکونی شفاف ارتدنسی  بدنه شفاف طرح-  طراحی...اطلاعات بیشتر و خرید
کمربند ضد دیسک کمر کوزمودیسک اصل ( فروش ویژه نوروزی ) کمربند ضد دیسک کمر کوزمودیسک اصل ( فروش ویژه نوروزی )
     اطلاعات بیشتر و خرید
 کیف پول آلوما والت  Aluma Wallet کیف پول آلوما والت Aluma Wallet
راه حلی برای یک مشکل بزرگ -کیف کوچک آلوما والت Aluma Wallet اما بسی...اطلاعات بیشتر و خرید
 2 بسته 12 تایی پــــد عرق گیر Underarm shild 2 بسته 12 تایی پــــد عرق گیر Underarm shild
آیا در فصل تابستان از لکه های عرف سطح زیر بغل برروی لباس خود رنج میبری...اطلاعات بیشتر و خرید
     

دفتر پشتیبانی و گارانتی:

آدرس : آذربایجان غربی ,ارومیه , خیام جنوبی ,کوچه 11 پلاک 1 واحد 5

تلفن : 044322220845

فاکس : 04432223107

                                      

 مدیر مالی : فریدون نظری

 مدیر مسئول: فریدون نظری

 


   چاپ   کمينه 
 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران